Maroko

JE MAROKO BEZPEČNÉ? 18 VECÍ, KTORÉ MUSÍŠ VEDIEŤ

JE MAROKO BEZPEČNÉ?

Áno, Maroko je bezpečná krajina. Dokonca je to 90. najbezpečnejšia krajina sveta. Možno nie je v prvej 20-tke ale v porovnaní s ostatnými africkými krajinami je naozaj veľmi bezpečná. Obzvlášť ak zavítaš do turisticky vyhľadávaných lokalít a prečítaš si týchto 18 vecí, ktoré musíš vedieť pred odchodom.

Pri používaní zdravého rozumu, ti nič vážne nehrozí. Kriminalita v Maroku je relatívne nízka a najčastejšie sa môžeš stretnúť s pouličnými zlodejmi najmä v centrách miest, ktoré sú preplnené turistami.

18 vecí, ktoré musíš vedieť pred odchodom do Maroka:

 1. Očkovanie nie je povinné. Odporúčané očkovanie je proti hepatitíde typu A, brušnému týfu a proti tetanu.
 2. Rešpektuj náboženstvo, tradície i kultúru. Ak si žena, nezabudni si zahaliť ramená aj kolená. Ak tak urobíš vyhneš sa nežiadanej pozornosti od mužov. Pri cestovaní s partnerom/kou zabudnite na prejavy lásky na verejnosti, je to veľmi nevhodné v miestnej kultúre. Veľkou urážkou pre Moslimov je aj keď im podáš ľavú ruku. Tá je pre nich nečistá. Keď im zaplatíš ľavou rukou môže ich to uraziť.
 3. Pozor na črevné ťažkosti. Pi vodu len tú, ktorá je z plastovej fľaše a obmedz jedenie ovocia a zeleniny na minimum. Nevieš akou vodou a či vôbec ju niekto umyl. Uprednostni ovocie, ktoré si sám/a olúpeš alebo dôkladne umyješ. Dobrý tip je si pribaliť do batožiny nejaký silný alkohol, ktorý pomôže zamedziť vzniku črevným ťažkostiam.
 4. Falošný sprievodca. Čo i len na sekundu sa zatváriš, že nevieš kam ísť a hneď ochotne príde k tebe a chce ti poradiť. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé keby si za to nepýtal peniaze. V horšom prípade ťa osloví, že ti chce ukázať nejaký festival/trh/ hocičo zaujímavé a dovedie ťa po 15 minútach cesty akurát tak do svojho obchodu aby si si niečo kúpil/a.
 5. Jedlo odporúčam jesť tam kde vidíš jesť aj domácich. Nie len, že jedlo bude oveľa chutnejšie ale hlavne lacnejšie a o veľa. V reštauráciách plných turistov je síce častokrát krajšie prostredie ale jedlo je často bez chuti (podľa mňa).marocké jedlo
 6. Neboj sa zjednávať cenu. Maročania sú veľmi dobrí obchodníci. Nič netušiacich turistov častokrát ošklbú a pri nepozornosti si ani neuvedomia koľko zaplatili za nejakú hlúposť. Najmä v stánkoch na trhoch cenu navýšia niekoľkonásobne. Preto sa neboj zjednávať a cenu nakoniec zjednáš aj o 2/3.
 7. Šoférovanie a auto. Ak sa rozhodneš cestovať autom po krajine, priprav sa na to, že šoférujú ako blázni. Na to, že ide o africkú krajinu cesty má bezpečné. Vôbec netušíš kto ma prednosť, každý proste ide a hotovo. Preto po veľkomestách to veľmi neodporúčam, skôr ak sa chceš vydať niekam ďalej napr. na Saharu cez pohorie Atlas. V žiadnom prípade si nenechávaj nič cenné v aute. Lúpeže z aut sú veľmi časté aj na strážených parkoviskách.
  • doprava v Maroku
 8. Vreckári. Asi v každom meste preplnenom turistami sa nájdu zlodeji tzv.“ vreckári“. Moja dobrá rada je, že všetko svoje bohatstvo, šperky, značkové doplnky a oblečenie nechaj doma. Pútaš tým pozornosť. V dave ľudí nenos mobil vo vrecku a kabelku si stráž ako oko v hlave. Taktiež batohy ich lákajú asi najviac.  
 9. Nekupuj SIM kartu na ulici. SIM kartu si vieš kúpiť už aj na letisku. Ceny sú rovnaké u všetkých operátorov. V Maroku sú 3 hlavný operátori. Maroc Orange, Telecom a INVI. SIM karta je zadarmo a platíš len za internet. Preto nikdy nekupuj SIM kartu od pouličných predajcoch. Oni ich majú zadarmo od operátov a predávajú ich turistom. Cena za 10GB internetu je 100 MAD čo je približne 10€.
 10. Nevyhnutná prvá pomoc je poskytovaná zadarmo. Pri vážnejších zraneniach sa odporúčajú súkromné kliniky, no nezabudni na  cestovné poistenie.
 11. Neber so sebou drona. Používanie drona v Maroku je striktne zakázane a hrozí ti za to veľká peňažná pokuta. Ak ho nedeklaruješ na letisku, vezmú ti ho a nevrátia. V prípade, že cestuješ dlhodobo a máš ho so sebou, musíš to nahlásiť a nechajú si ho na colnici, kým nepôjdeš preč z krajiny.
 12. Z náboženských dôvodov v kuchyni nenájdeš bravčové mäso a dokonca ani alkohol! Alkohol zoženieš iba veľmi ťažko a veľmi draho, pretože je vysoko zdanený. 
 13. Maroko je domovom mnohých nebezpečných zvierat vrátane hadov, škorpiónov a pavúkov. Pri prechádzke prírodou si daj teda pozor pod nohy. V meste často stretneš túlavých psov ale z vlastnej skúsenosti viem povedať, že si nás vôbec nevšímali.scarabeus
 14. Marocký dirham je mena v Maroku. Pozor ale na vývoz i dovoz z krajiny tejto meny. Je to povolené len do výšky 2000 MAD.
 15. Pozor na to čo fotíš. Zakázané je fotiť vojenské či politické objekty.
 16. Pre vstup do krajiny nepotrebuješ žiadne víza. S Marokom sme uzavreli dohodu, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový vstup na maximálne 90 dní.  Potrebuješ ale cestovný pas, ktorý má platnosť minimálne 6 mesiacov po odchode z krajiny.
 17. Maroko je na prvom mieste v exporte hašiša. Najmä na severe krajiny je to ich hlavný zdroj príjmu. Pri objavovaní severnej časti krajiny sa s tým určite stretneš. Veľmi preslávená Casablanca je známa práve týmito obchodmi s drogami. Určite ale stojí za návštevu len sa vyhni (najmä večer) tmavým uličkám.
 18. Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo – teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Madride.

Praktické telefónne čísla:

Polícia: 190, 19

Hasiči a RZP: 150, 15

Medzinárodná predvoľba Maroka:  +212

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride:  +34 915903861

Ak ťa zaujíma viac informácií o Maroku určite si prečítaj aj tento článok, kde sa dozvieš nie len to či je Maroko bezpečné ale i tipy čo vidieť a zažiť v Marrákeši.

Čo vidieť a zažiť v perle Maroka – Marrákeši – READY FOR DEPARTURE

Pre aktuálne informácie o bezpečnosti v krajine si pozri oficiálnu stránku MZV.sk

Maroko | Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (mzv.sk)

Nezabudni však, že aj v tej najbezpečnejšej krajine sveta je potrebné mať vhodné cestovné poistenie aby si predišiel nepríjemnostiam. Ja osobne využívam to od AXA a vrelo odporúčam. Cez tento link ti ponúkam 50% zľavu na cestovné poistenie.

https://www.axa-assistance.sk/cestovne-poistenie/?externalpartner=1000490&a_aid=5bb7aff7ce1c8&a_bid=a2245c08

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *